Choroskie Biennale Prozatorskie – wyniki I edycji


DSC_2760 (435x640)

Jury Choroskiego Biennale Prozatorskiego zdecydowało się na przyznanie specjalnego grand prix dla Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, aby uhonorować ogromną pracę na rzecz dokumentacji XX wiecznej historii Choroszczy i okolic, za wielką pracę pozytywistyczną, za zebranie i spisanie dziesiątków wywiadów ze świadkami ważnych dla historii Polski i lokalnej społeczności wydarzeń. Nagrodą będzie wydanie – wspólnie z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – dwustustronnicowego korpusu tekstów. Znajdą się one w książce „Wspomnienia wojenne”, której wydanie jest planowane na sierpień 2015. Dyrektor M-GCKiS Przemysław Waczyński wręczył – w czasie inauguracji XXXIV Dni Choroszczy – panu Grzegorzowi Krysiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia, dyplom z gratulacjami. Jury pod przewodnictwem Wojciecha Cymbalistego zdecydowało się na uhonorowanie wyróżnieniami:

Panią Stanisławę Kraszewską-Ordziejewską [godło Krasz 29] za tekst „Oczami dziecka…”. To wspomnienie opisujące tragiczne dla Choroszczy czasy II wojny światowej jest ważnym dla całej lokalnej społeczności dokumentem. Tekst Pani Stanisławy uzupełnia dotkliwą lukę w opisie tego strasznego czasu i poszerza bazę tekstów „obowiązkowych” dla choroszczańskiej świadomości historycznej.

Pana Leonarda Jaworskiego [godło: zakręt rzeki] za tekst „Szczęśliwa awantura”. Opowiadanie Pana Leonarda – bardzo osobiste i pełne mądrości przychodzącej z wiekiem – jest znakomitym dowodem na to, że wiek XX zaowocował nie tylko wojnami, śmiercią i dramatami milionów ludzi na całym świecie, ale był też wiekiem zaprowadzania pokoju i miłości. Oba wyróżnione teksty zostaną opublikowane we wspomnianej powyżej książce.

WJC, fot. EK

414 odsłon