Obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego (fotorelacja)


Mieszkańcy Choroszczy i okolic oraz licznie przybyli goście 20 stycznia 2013 roku uczcili 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, oddali hołd poległym i walczącym w tym zrywie narodowym. Uroczystości patriotyczno-religijne na miejscu straceń na wzgórzu Szubienica w pobliżu Choroszczy rozpoczęły się o 12:15. Wcześniej – o 11:00 w kościele w Choroszczy ks. Piotr Wasilewski celebrował uroczystą Mszę Świętą w intencji poległych powstańców, a ks. mjr Wiesław Kondraciuk kapelana POSG wygłosił kazanie. Oprawę muzyczną wykonał Chór Gregoriański pod dyrekcją Łukasza Olechno.

Zapalono znicze pamięci przy Mogile Powstańczej opodal Horodnianki i ul. Zastawie I. Refleksję historyczną w miejscu pamięci na wzgórzu Szubienica wygłosił Józef Waczyński, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, przypominając m.in. Manifest 22 stycznia 1863 wydany przez Centralny Komitet Narodowy. Podczas uroczystości odbył się również Apel Poległych. Zebrani oddali cześć ofierze Antoniego Busłowskiego, Kazimierza Grzybko, Łotowskiego (cieśli), Jana Markowskiego, Ksawerego Markowskiego, Adama Mniszko, Adolfa Mniszko, Jana Ordziejewskiego, Wincentego Oświęcińskiego, Józefa Piłasiewicza, Jana Rogowskiego, Franciszka Rojeckiego i jego brata, Satylla, Dominika Rojeckiego i braci Kudelskich. Przypomniano także udział w powstaniu ks. Jakóba Andruszkiewicza, Aleksandra Andruszkiewicza, Józefa Andruszkiewicza (ukrywającego się w grobowcu księdza), Stanisława Depczyńskiego (zamurowanego w słup graniczny w Żółtkach), Jana Grzybko, Dominika Kozłowskiego (zmarł w Cytadeli Warszawskiej), Józefa Kranca (wywieziony na Syberię), Wincentego Ostaszewskiego, Stanisława Sawickiego, Matwieja Silwaniuka, Mikołaja Tureckiego, Żakowskiego i Stanisława Potockiego.

Modlitwę Anioł Pański zaintonował ks. mjr Wiesław Kondraciuk. Salwę honorową oddał Tomasz Adamski. Wieńce i znicze złożyły m.in. delegacje: choroszczańskiego samorządu na czele z Burmistrzem Choroszczy Jerzym Ułanowiczem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Pawłem Dojlidą, Urząd Marszałkowski reprezentował Jacek Jasiński, Wicedyrektor Departamentu Rolnictwa, radni Rady Miejskiej, gminne koło PiS wraz z radym powiatu białostockiego, harcerze ZHP na czele z harcmistrzem Andrzejem Bajkowskim, Banku Spółdzielczego w Choroszczy, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, Zespołu Szkół w Choroszczy, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, Koła Emerytów i Rencistów nr 15 oraz osoby niezrzeszone – w tym potomkowie powstańca Ksawerego Markowskiego.

Uroczystość uświetniali poprzez pełnienie honorowej warty harcerze, Szwadron 110 Pułku Zapasowego Ułanów w strojach powstańczych oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Choroszczy, Barszczewa, Złotorii, Klepacz, Paniek i Rogówka. Po zakończeniu oficjalnych obchodów na uczestników czekało ognisko, bigos i słodka herbata, zaś dzięki  wsparciu Urzędu Miejskiego na miejsce uroczystości spod kościoła w Choroszczy i z powrotem kursował specjalny autobus. Wydarzenie zorganizowały: Urząd Miejski w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka w Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Następne spotkanie patriotyczne na Szubienicy 15 sierpnia i w październiku bieżącego roku.

Tekst i fot.: Wojciech Jan Cymbalisty

© “Gazeta w Choroszczy”

247 odsłon