149-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego-Fot.-Z.-Andruszkiewicz

149 rocznica wybuchu powstania styczniowego: relacja


Mieszkańcy Choroszczy i okolic oraz licznie przybyli goście 22 stycznia 2012 roku, w 149 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, oddali hołd poległym i walczącym w tym zrywie narodowym. Uroczystości patriotyczno-religijne na miejscu straceń na wzgórzu Szubienica w pobliżu Choroszczy rozpoczęła się o 19:15. Wcześniej zapalono znicze pamięci pod Pomnikiem Niepodległości na rynku 11 Listopada i przy pomniku opodal Horodnianki i ul. Zastawie I. Refleksję historyczną wygłosił Józef Waczyński, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, przypominając m.in. Manifest 22 stycznia 1863 wydany przez Centralny Komitet Narodowy.

Podczas uroczystości odbył się również Apel Poległych. Zebrani oddali cześć ofierze Antoniego Busłowskiego, Kazimierza Grzybko, Łotowskiego (cieśli), Jana Markowskiego, Ksawerego Markowskiego, Adama Mniszko, Adolfa Mniszko, Jana Ordziejewskiego, Wincentego Oświęcińskiego, Józefa Piłasiewicza, Jana Rogowskiego, Franciszka Rojeckiego i jego brata, Satylla, Dominika Rojeckiego i braci Kudelskich. Przypomniano także udział w powstaniu ks. Jakóba Andruszkiewicza, Aleksandra Andruszkiewicza, Józefa Andruszkiewicza (ukrywającego się w grobowcu księdza), Stanisława Depczyńskiego (zamurowanego w słup graniczny w Żółtkach), Jana Grzybko, Dominika Kozłowskiego (zmarł w Cytadeli Warszawskiej), Józefa Kranca (wywieziony na Syberię), Wincentego Ostaszewskiego, Stanisława Sawickiego, Matwieja Silwaniuka, Mikołaja Tureckiego, Żakowskiego i Stanisława Potockiego.

Modlitwę Anioł Pański zaintonował ks. Artur Jurczak. Salwę honorową oddał Tomasz Adamski. Wieńce i znicze złożyły delegacje: choroszczańskiego samorządu na czele z Burmistrzem Choroszczy Jerzym Ułanowiczem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Pawłem Dojlidą, Urząd Marszałkowski reprezentował Jacek Jasiński, Wicedyrektor Departamentu Rolnictwa, radni Rady Miejskiej, gminne koło PiS wraz z radym powiatu białostockiego, harcerze ZHP na czele z harcmistrzem Andrzejem Bajkowskim, Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwii, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy, Zespołu Szkół w Choroszczy, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała, Klubu Trzeźwościowego Wolność oraz osoby niezrzeszone.

Uroczystość uświetniali poprzez pełnienie honorowej warty harcerze, Szwadron 110 Pułku Zapasowego Ułanów w strojach powstańczych oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Choroszczy, Barszczewa, Klepacz, Paniek i Rogówka. Po zakończeniu oficjalnych obchodów na uczestników czekało ognisko, kiełbaski i słodka herbata, zaś dzięki  wsparciu Urzędu Miejskiego na miejsce uroczystości spod kościoła w Choroszczy i z powrotem kursował specjalny autobus. Wydarzenie zorganizowały: Miejsko-Gminne Centrum w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Urząd Miejski w Choroszczy i Parafia Rzymskokatolicka w Choroszczy. Następne spotkanie patriotyczne na Szubienicy 15 sierpnia, a za rok odbędą się obchody 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

tekst: Wojciech Jan Cymbalisty

zdjęcia: Zbigniew Andruszkiewicz

© „Gazeta w Choroszczy”